Rodzice noworodków i niemowląt mają do dyspozycji szereg urządzeń i akcesoriów mających ułatwić im opiekę nad dzieckiem. Dzięki elektronicznym nianiom, monitorom oddechu, matom edukacyjnym, atestowanym fotelikom samochodowym, interaktywnym zabawkom i innym akcesoriom możliwe jest zapewnienie dziecku bezpieczeństwa, komfortu i optymalnych warunków do zdrowego rozwoju na każdej płaszczyźnie. Świeżo upieczeni rodzice często uwzględniają w wyprawce bujaczki i leżaczki – wygodne, przenośne siedziska, które mają otulać dziecko miękkością, zapewniać im odpowiednią pozycję i koić, kiedy są rozdrażnione. Czy warto zainwestować w tego typu przedmiot? Kiedy można zacząć korzystać z leżaczków i bujaczków, aby nie ponosić niepotrzebnego ryzyka? Jaki model spełni oczekiwania wymagających opiekunów? Sprawdź nasze rady!
Nieocenione wsparcie dla rodzica. Czym są bujaczki i leżaczki?
Większość świeżo upieczonych rodziców nie wyobraża sobie swojej nowej, często niełatwej codzienności bez bujaczka – praktycznego akcesorium, które częściowo może zastąpić łóżeczko albo matę. Starannie zaprojektowane z myślą o najmłodszych leżaczki i bujaczki są nieocenionym wsparciem w opiece nad noworodkiem i niemowlęciem. Niewielkie, przenośne akcesoria pełnią funkcję wygodnego i bezpiecznego miejsca do odpoczynku, zabawy i relaksu. Swoim wyglądem nieco przypominają małe foteliki, jednak są wyposażane w mechanizm wprawiający je w ruch. Delikatne kołysanie zastępuje czułe ramiona rodzica, co działa na maluszka kojąco i uspokajająco. Wyróżniamy bujaczki automatyczne i manualne.
Bujaczki i leżaczki mają nie tylko uspokoić pociechę, ale również zapewniać im stymulację sensoryczną. Często są wyposażane w pałąki, do których przyczepia się dodatkowe elementy oddziałujące na zmysły maluszka – grzechotki, lusterka i inne zabawki. Bujaczek wyściełany miękkim materiałem zapewnia dziecku optymalne warunki do krótkiej drzemki, odpoczynku i zabawy. Umiejętnie dobrany model będzie ułatwiał opiekę nad maluszkiem przez wiele miesięcy.
Od kiedy używać bujaczka? Stanowisko fizjoterapeutów
Leżaczki i bujaczki to praktyczne i komfortowe akcesoria, które mogą okazać się wsparciem zarówno dla malucha, jak i jego opiekunów. Należy jednak pamiętać, żeby rozsądnie z nich korzystać. Fizjoterapeuci zalecają rodzicom ostrożność. Z korzystaniem z bujaczków i leżaczków warto wstrzymać się do momentu, aż dziecko będzie już stabilnie trzymać głowę (zazwyczaj ten etap następuje w trzecim lub czwartym miesiącu życia). Wcześniejsze użycie takich akcesoriów może wiązać się z ryzykiem niekorzystnego wpływu na rozwój kręgosłupa i stawów biodrowych, które w pierwszych miesiącach życia są jeszcze bardzo delikatne. Należy pamiętać, że noworodki i młodsze niemowlęta najlepiej rozwijają się w pozycji leżącej na płasko, która pozwala im na swobodne ruchy, sprzyja treningowi unoszenia głowy oraz zapewnia równomierne obciążenie całego ciała.
Fizjoterapeuci podkreślają także znaczenie ograniczonego czasu przebywania w bujaczkach. Nawet starsze niemowlęta nie powinny spędzać w nich więcej niż 30–60 minut dziennie. Dlaczego specjaliści narzucają takie ograniczenia? Dzieci posadzone w bujaczkach i leżaczkach przybierają pozycję półleżącą. Takie ułożenie ciała może znacząco ograniczać swobodę ruchów i naturalną aktywność dziecka – czynniki kluczowe dla prawidłowego rozwoju motorycznego. Z tego powodu bujaczki i leżaczki warto traktować jako uzupełnienie innych form opieki i zabawy, a nie ich główny element.
Bujaczek dla noworodka: pomoc w wyjątkowych sytuacjach
Chcesz korzystać z leżaczka już od pierwszych dni życia swojej pociechy? W takim razie zadbaj o to, aby zakupiony model był dostosowany do potrzeb najmłodszych dzieci. Postaw na bujaczek, który można ustawić „na płasko”, aby dziecko znajdujące się w pozycji leżącej nie było narażone na żadne przeciążenia. Ponadto pilnuj czasu, jaki maluszek spędza w bujaczku. Zaleca się, aby rodzice niemowląt korzystali z bujaczków i leżaczków doraźnie. Kiedy potrzebujesz chwili oddechu po intensywnej, nieprzespanej nocy albo chcesz odłożyć dziecko w bezpieczne miejsce dobrze widoczne z kuchni czy łazienki, możesz wykorzystać przenośne akcesorium. Pamiętaj o nadrzędnej zasadzie: bujaczek nie może całkowicie zastąpić klasycznego łóżeczka.
Jak długo można korzystać z bujaczka?
Leżak z funkcją bujania będzie służył dziecku przez około sześć miesięcy. Kiedy maluszek będzie podejmował samodzielne próby siadania, należy z niego zrezygnować. Dlaczego to takie ważne? Osadzone na kołyszącej się podstawie siedzisko może przechylić się, kiedy dziecko będzie wstawało, co grozi poważnym niebezpieczeństwem. Ponadto producenci określają ograniczenia wagowe, do których należy bezwzględnie się stosować.
Leżaczek bujaczek składana kołyska z zabawkami biało-różowy
Bujaczek dla dziecka: dlaczego warto mieć go zawsze pod ręką?
Skompletowanie wyprawki dla wyczekiwanego dziecka, które za chwilę ma pojawić się na świecie, jest ogromną przyjemnością, ale również nie lada wyzwaniem. Zastanawiasz się, czy na liście zakupów warto uwzględnić bujaczek albo leżaczek? Oto korzyści, jakie daje posiadanie praktycznego akcesorium:
- bezpieczna przestrzeń dla noworodka i niemowlęcia;
- świetne „stanowisko” do obserwacji otoczenia i zabawy, które jednocześnie uwalnia ręce rodzica;
- lekka, przenośna konstrukcja, którą można łatwo przenosić i transportować w bagażniku samochodu;
- stymulacja sensoryczna i motoryczna dzięki delikatnym ruchom i zabawkom;
- możliwość regulacji kąta nachylenia siedziska pozwala dostosować pozycję do wieku i potrzeb malucha.
Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu
Dla każdego odpowiedzialnego rodzica bezpieczeństwo dziecka ma priorytetową wartość. Z tego powodu podczas wybierania leżaczka lub bujaczka nie zdawaj się na przypadek. Wybierz model z atestami potwierdzającymi jakość danego produktu. Sprawdź, czy wstępnie wybrany model jest stabilny na płaskim i śliskim podłożu, siedzisko odpowiednio wyprofilowane, a zapięcie – solidne.
Ważne jest, aby akcesoria dla dzieci były wykonane z hipoalergicznych materiałów, które nie wywołują niepożądanych reakcji. Delikatny organizm podatny na alergie i podrażnienia nie powinien mieć kontaktu ze sztucznymi tworzywami niskiej jakości oraz chemicznymi barwnikami.
Bauerkraft: rozwiązania przyjazne najmłodszym
Wydaje Ci się, że kupno wysokiej jakości bujaczka polecanego przez rodziców i specjalistów jest niemałym obciążeniem dla domowego budżetu? Nic bardziej mylnego: w naszym sklepie internetowym znajdziesz starannie wykonane, praktyczne i bezpieczne leżaczki w wyjątkowo korzystnej cenie.
Leżaczek bujaczek składana kołyska z zabawkami biało-grafitowy
Akcesoria dla dzieci naszej marki własnej Bauerkraft są wykonane z dbałością o najmniejsze detale. Leżaczki osadzone na kołyszącej się podstawie z funkcją blokady są dostępne w dwóch wariantach kolorystycznych. Są wyposażane w 3-punktowe pasy bezpieczeństwa, które zapewniają dziecku bezpieczeństwo, stabilizację i odpowiednią pozycję. Z kolei antypoślizgowe nóżki gwarantują dobrą przyczepność do każdego podłoża.
W bujaczku Bauerkraft Twoja pociecha nie będzie się nudzić. Ważną częścią konstrukcji jest zdejmowany pałąk z zabawkami przyczepianymi za pomocą rzepów. Kolorowe maskotki, grzechotki i lusterka znajdujące się w zasięgu wzroku i rączek maluszka będą stymulować jego rozwój i zachęcać do aktywnego poznawania otoczenia. Co ważne, leżaczek jest wykonany z miękkiej, przyjemnej w dotyku tkaniny, a pałąk obłożony pianką i warstwą materiału. Bez trudu utrzymasz go w nienagannej czystości. Poszycie można z łatwością zdjąć i wyprać ręcznie. Akcesorium jest wyposażone w uchwyty transportowe.