Potrzeby rozwojowe rocznego dziecka
Roczny maluch chętnie zaczyna się bawić klockami czy prostymi układankami. Na tym etapie rozwoju dziecko już od jakiegoś czasu rozumie niektóre ciągi przyczynowo-skutkowe i rozwija umiejętność myślenia logicznego, więc nie jest to już poza jego możliwościami. Dzieci w tym wieku rozumieją już kilkadziesiąt — a niektóre nawet po kilkaset — słów i prostych poleceń. Część z nich umie też poprawnie wymówić takie słowa jak „tata”, „mama” oraz wiele onomatopei („brum brum”, „hau hau” itp.). Jeśli jednak dziecko widzi, że rodzic nie zrozumie, o co mu chodzi, często wskazuje na coś palcem.
Roczne dzieci czują się coraz pewniej w otoczeniu obcych ludzi — w tym innych dzieci. Rówieśnicy interesują ich coraz bardziej, ale większość z nich dalej nie dorosła do tego, by wspólnie się z nimi bawić — zwłaszcza jedną zabawką. Małe dzieci mają bardzo silnie wykształcone poczucie własności. Pomimo tego warto zachęcać je do zabawy w piaskownicy. Dzięki temu zaczną rozumieć, że nie wszystkie zabawki są ich.
Co ciekawe, kiedy roczny maluch uczy się czegoś nowego, kompletnie traci zainteresowanie wszystkim innym. To znaczy, że jeśli akurat próbuje się nauczyć samodzielnie jeść za pomocą łyżeczki, nauka chodzenia przestaje go interesować. I odwrotnie — jeśli akurat uczy się chodzić, nic innego nie przyciągnie jego uwagi. Ten stan nie trwa wiecznie — dziecko w końcu się znudzi albo zmęczy, a wtedy skoncentruje się na czymś innym. Rodzic może wykorzystać ten fakt, aby nauczyć dziecko jakiejś nowej, ale przydatnej umiejętności.
Stawianie pierwszych kroków — co kupić, żeby pomóc
W tym wieku dzieci przechodzą intensywną naukę chodzenia. Wiele z nich umie już samodzielnie wstawać i przejść kilka metrów z pomocą opiekuna. Maluch bardzo chętnie odkrywa świat w ten sposób. Czasem jednak ma ochotę pójść w miejsca, które są dla niego niebezpieczne. Roczne dzieci uwielbiają schody — to dla nich coś nowego i wcześniej niedostępnego. Należy więc uważać, aby maluch nie wspinał się na nie sam. Nawet jeśli byłby w stanie po nich wejść bez niczyjej pomocy, samodzielne zejście może być dla niego niebezpieczne.
W nauce chodzenia może pomóc nie tylko rodzic czy opiekun. Producenci oferuje całą gamę zabawek, które mają za zadanie pomóc dziecku w stawianiu pierwszych — i kolejnych — kroków.
Odpychacze, czyli roczne dziecko na spacerze
Odpychacz to dobre rozwiązanie dla dzieci mających problem z utrzymaniem równowagi lub tych, które lubią bawić się na dworze. Dziecko może na nim siedzieć i trzymać się kierownicy, dzięki czemu bez problemu będzie balansować ciałem. Chociaż nie ćwiczy w ten sposób umiejętności chodzenia, pomaga to w trenowaniu mięśni do tego potrzebnych.
Większość odpychaczy dla najmłodszych wyposażona jest w rączkę, z której pomocą opiekun może sterować faktyczną trasą pojazdu. Dzięki niej można też pomóc dziecku w popychaniu pojazdu. Gdy maluch zmęczy się samodzielnym odpychaniem, rodzic lub opiekun może całkowicie przejąć sterowanie i bezpiecznie dowieźć dziecko do domu.
Przykład: Jeździk odpychacz samochód 2w1 (https://www.zabawki.kathay.pl/jezdzik-samochod-2w1,id552.html)
Chodziki — pomoc w nauce chodzenia
Chodziki, w przeciwieństwie do odpychaczy, to produkty przeznaczone do pomocy w balansowaniu ciałem przy chodzeniu. Dziecko może się o nie oprzeć, stawiając swoje pierwsze kroki. Dzięki ciągłej obecności podpory nie będzie się bało zrobić kolejnego kroku, co znacznie przyśpieszy naukę.
Co ważne, wiele z dostępnych chodzików łączy w sobie cechy chodzika i zabawki — świecą się, gdy dziecko je przesunie, wydają różne dźwięki albo zawierają ruchome elementy, którymi dziecko może się bawić. Dzięki temu zachęcają do dalszych prób chodzenia, a po skończonych ćwiczeniach oferują maluchowi odrobinę relaksu.
Przykład: Chodzik - pchacz interaktywny Music Walker (https://www.zabawki.kathay.pl/chodzik-interaktywny-music-walker-dla-najmlodszych,id1619.html)
Rozwijanie wyobraźni dziecka a książeczki
Ponieważ roczne dzieci rozumieją już dużo słów i poleceń, a chcą zrozumieć jeszcze więcej, warto sięgać po produkty pomocne w nauce nowych słów. Niezależnie od tego, czy wybór stanie na bajkach animowanych, audiobookach czy książkach, ważne jest to, by dziecko ciągle poznawało nowe wyrazy, zwroty i koncepty. Pomaga to nie tylko w przyśpieszeniu nauki mowy, ale także w rozwijaniu wyobraźni. Nowe opowieści dadzą dziecku paliwo do wymyślania kolejnych zabaw i własnych historii.
Jeśli zaszczepi się w maluszku miłość do czytania jeszcze we wczesnym dzieciństwie, to istnieje szansa, że będzie on lubił czytać przez resztę życia. Dzięki temu może mu być łatwiej, gdy pójdzie do szkoły, gdzie przecież wymaga się dużo czytania. Książki i inne teksty będą dziecku towarzyszyć przez całe życie, więc warto zadbać o jego przyszłość jak najwcześniej.
Poza tym czytanie z dzieckiem to świetny sposób na zacieśnienie więzi rodzic–dziecko, co jest szczególnie ważne, jeśli maluch nieczęsto widzi rodzica z powodu pracy lub innych zobowiązań.
Zabawki muzyczne i odkrywanie przyszłych pasji
Zabawki muzyczne to rodzaj zabawek grających. Ich zadaniem nie jest jednak tylko wydawanie zabawnych dźwięków lub granie wesołych melodyjek. Ich głównym celem jest symulowanie korzystania z prawdziwego instrumentu muzycznego lub mikrofonu. Z tego względu przyjmują różne ciekawe kształty — dostępne są saksofony, pianina, keyboardy, gitary, trąbki i mnóstwo innych zabawkowych instrumentów.
Korzystanie z takiej zabawki nie tylko zajmie uwagę dziecka, ale może obudzić w nim pasję do muzyki. Dzieci z natury są dość muzykalne — kiwają się w takt swoich ulubionych piosenek od wczesnych miesięcy życia. Pozwolenie maluchowi na tworzenie nowych melodii za pomocą odpowiednich zabawek zaspokoi jego kreatywność i może zachęcić go do nauczenia się gry na prawdziwym instrumencie w późniejszych latach.
Przykład: Kolorowa gitara interaktywna - pianinko 2w1 (https://www.zabawki.kathay.pl/kolorowa-gitara-interaktywna-pianinko-2w1,id78.html)
Pierwsze urodziny dziecka — propozycje prezentów
Pierwsze urodziny dziecka to wielkie wydarzenie w życiu całej rodziny. Warto zadbać, by było jedyne w swoim rodzaju i niezapomniane. Poza tortem ze świeczkami i zaproszeniem gości należy zadbać o odpowiednie prezenty. Poniżej wymieniamy kilka ciekawych propozycji z oferty sklepu.
https://www.zabawki.kathay.pl/kolorowy-kwiatek-interaktywny,id849.html
Propozycja 1:Kolorowy kwiatek interaktywny to zabawka interaktywno-edukacyjna. Gra aż do 10 wesołych melodii uruchamianych za pomocą podświetlanego przycisku. Elementem edukacyjnym zabawki są płatki — przy ich obróceniu kwiat wydaje odgłosy zwierząt (takich jak ptak, pszczoła itp.). Produkt wyposażony jest w przyssawkę zapewniającą stabilność w trakcie zabawy.
https://www.zabawki.kathay.pl/interaktywny-muzyczny-krabik-dla-malucha,id1742.html
Propozycja 2:Interaktywny muzyczny krabik to zabawka grająca. Każdy z umieszczonych na plecach kraba przycisków ma przypisany oddzielny dźwięk. Po naciśnięciu odpowiedniego przycisku zabawka gra daną melodię. Wesołe dźwięki w połączeniu z żywymi kolorami z pewnością przyciągną uwagę malucha.
https://www.zabawki.kathay.pl/autko-sorter-z-klockami,id427.html
Propozycja 3:Autko sorter z klockami to ciekawie urozmaicona wersja klasycznego sortera na klocki. Dzięki niemu maluszek nauczy się rozróżniać kolory i kształty. Na klockach nadrukowane są litery, więc zabawka może stanowić pierwsze wprowadzenie do nauki alfabetu.
Dobrej jakości zabawki — trwałe materiały i nie tylko
Kupując zabawki na pierwsze urodziny malucha, należy mieć na uwadze ich wytrzymałość. Co prawda roczne dzieci raczej nie wkładają już wszystkiego do buzi, ale nadal zdarza im się upuszczać zabawki czy uderzać nimi o podłogę. Kupując klocki, puzzle i inne zabawki, należy dbać, by ich elementy składowe były trwałe i jednocześnie nieduże. W ten sposób można uniknąć przypadkowego zadławienia. Warto też unikać zbyt twardych materiałów. Przyjazny dla skóry i miękki silikon to doskonałe tworzywo na zabawki dla rocznego malucha.